Objednávky expedujeme 1x týdně ;)

Chybějící RZ - rizika

Jízda s nečitelnou, poškozenou nebo chybějící značkou je tvrdě postihována. Je to pochopitelné, postihy mají předejít nekalému jednání řidičů aut, kteří se manipulací s dopravní značkou snaží vyhnout postihům za trestnou činnost. Tvrdé tresty ale mohou zkomplikovat život i řidičům, kteří registrační značku ztratí náhodou nebo jim ji někdo ukradne. Bez státní poznávací značky totiž auto nemůže na silnici. Bezpečnostními rámečky na RZ (SPZ) minimalizují rizika která jsou s touto problematikou spojená:


Ztráta Registrační značky

Může se to stát každému. Značka na autě je uchycena v chatrném plastovém rámečku a za cesty se uvolní. Dotyčný má dvě možnosti - pokračovat v jízdě a riskovat vysokou pokutu a zákaz řízení, nebo auto odstavit do doby než sežene značku novou. Nepomůže ani to, když ztrátu ohlásíte polici. Auto bez registrační značky vyjet nesmí.


Krádež registrační značky

Když majitel vozu zjistí, že mu byla značka odcizena, měl by to neprodleně ohlásit na policii. Policie to bude vyšetřovat jako krádež a postižený bude mít doklad, který mu zajistí bezúhonnost v případě, že s jeho registrační značkou bude páchána trestná činnost.

Cizí značky jsou pro zloděje velmi zajímavé. Zneužívají se k nejrůznější trestné činnosti. Pachatelé je dávají například na auta, která používají při loupežích či krádežích. Těch možností je mnoho, uvedla mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.
Jedním z nejčastějších případů zneužití registračních značek je tankování "zadarmo".Řidič s falešnou nebo kradenou SPZ přijede k čerpací stanici, natankuje a pak ujede od stojanu bez zaplacení.

Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/z-aut-stale-mizi-registracni-znacky-dbi-/krimi.aspx?c=A110222_145855_krimi_cen

Motivů může být samozřejmě více. Od naschválů po touhu mít právě tuto registrační značku ve své sbírce. Toto riziko se týká především registračních značek na přání.


Registrační značky na přání

Od prvního ledna 2016 mají motoristé možnost pořídit si značku na přání. Nejedná se o levnou záležitost a tato volba s sebou nese zásadní riziko: v případě krádeže nebo ztráty se můžete s vysněným nápisem nadobro rozloučit. Úřad ji zablokuje kvůli riziku zneužití a dotyčný tak přijde o investici v řádu tisíců korun.

"Úřad ztracenou nebo odcizenou značku zablokuje kvůli riziku zneužití. Majitel si pak bude muset buď koupit novou značku na přání s jiným unikátním označením, nebo mu úřad vydá tu běžnou jako dosud," řekl ministr dopravy Dan Ťok.


Ztráta nebo krádež Registrační značky v zahraničí

Při cestě do zahraničí je riziko odcizení RZ ještě mnohonásobně vyšší a postihy za jízdu bez ní se řídí zákony daných států.

Přes všechna rizika je v současné době zabezpečení registračních značek (RZ/SPZ) věnována minimální pozornost a naprostá většina řidičů své značky vozí v obyčejných plastových rámečcích bez zajištění.


Jak tedy značky zajistit či zabezpečit?

Elegantním řešením jsou uzamykatelné bezpečnostní rámečky. Můžete vybírat hned z několika modelů. Zajištění a bezpečnost RZ/SPZ je provedena šrouby nebo nerezovými nýty. Článek pojednávající o bezpečnosti a zabezpečení RZ/SPZ.

Zabezpečení SPZ (registrační značky) snižující výše uvedená rizika - Bezpečnostní rámečky na SPZ (RZ).